Korábban már írtunk olyan, a természetben megtalálható alapanyagokról, amelyek jót tesznek a száraz bőrnek, de a hidegebb hónapokban az érzékeny bőr ápolására is jobban oda kell figyelni, hiszen a változékony, szeles idő a kézfejünket, a hajkoronánkat és az arcbőrünket is próbára teszi. Öt természetes megoldást ajánlunk a problémára.

Aloe vera

aloe vera

Az ókori Egyiptomban már használt, értékes tulajdonságokkal rendelkező Aloe vera nyugtatja és hidratálja az érzékeny bőrt, apróbb sebekre, égési sérülésekre, sőt herpeszre is gyógyír. A dísznövényként is funkcionáló cserepes virág a legtöbb áruházban és kertészetben megvásárolható.

Tipp: Ne ijedjünk meg, ha a törékeny növény esetleg megsérül, egyszerűen csak dobjuk a fagyasztóba a puha ágakat! Bármikor elővehetjük, sőt akár gélt is készíthetünk belőle. A gél előállításához mossuk meg a húsos leveleket, metsszük le az apró tüskéket, és a levél egyik oldaláról óvatosan fejtsük le a külső réteget. Ezután kaparjuk ki egy tálkába a belsejében lévő zselés anyagot.

Körömvirág

körömvirág

A körömvirág kivonata bőrnyugtató hatásának köszönhetően csecsemőknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott, egyedülálló antioxidáns tartalma révén ideális az irritált vagy gyulladt bőrre. Bőrkiütések és napégés esetén is érdemes körömvirágkrémet használni.

Tipp: A szálas körömvirágból készült forrázattal a bőrkeményedéseket is puhíthatjuk. Ehhez egy csésze forró vízbe áztassunk 2-3 gramm virágzatot, majd egy vattapamacs segítségével kezeljük a problémás területet.

Kamilla

kamilla

Évszázadok óta használjuk különböző betegségek enyhítésére a kamilla virágzatát: gyomorbántalmakra, álmatlanságra, görcsök enyhítésére is nagyszerű. Külsőleg használva is sokoldalú, sebek és tályogok kezelésénél is alkalmazható. Gyulladáscsökkentő hatású: segít a pattanások, az ekcéma, a pikkelysömör, a leégés, a kiütések vagy egyéb bőrirritációk megszüntetésében is.

Tipp: A fakó bőrt egy csapásra ragyogóvá tehetjük a virágból készült főzettel. Hogy elkerüljük a bőrszárazságot, miután átmostuk vele az arcunkat, vigyünk fel egy vékony réteg körömvirágkrémet is!

Uborkamagolaj

uborka

Tegye fel a kezét, aki még sohasem rakott friss uborkaszeleteket a fáradt és duzzadt szemére! Aligha találunk ilyen hölgyet. Az uborkaszeletek alkalmazása elterjedt a szépségápolásban, a ropogós zöldség magjából készült olajat viszont már kevesebben ismerik, pedig a magas fitoszterol-tartalma révén hidratál, feszesebbé és rugalmasabbá teszi bőrünket, sőt, semlegesíti a bőröregedésben szerepet játszó szabad gyököket is. Az antioxidánsokban gazdag, könnyű olaj javítja, felfrissíti, táplálja és védi az érzékeny arcbőrt.

Tipp: 1-2 cseppet tegyünk reggelente egy mogyorónyi hidratálókrémbe, vigyük fel az arcunkra, majd alaposan masszírozzuk be! Már néhány nap után sokkal puhább és selymesebb lesz a bőrünk. Az uborkamagolaj bioboltokban szerezhető be.

Borágófű

borágó

A báránynyelvnek vagy ürömfűnek is nevezett növény esszenciája nemcsak a lelkünkre van jó hatással – éberséget ad, lelki és szellemi kimerültség esetén is hatásos, sőt, elűzi a negatív gondolatokat –, alkalmazása után az érzékeny bőr valósággal újjászületik. A benne lévő gamma-linolénsav segíti kültakarónk élettani funkcióinak szabályozását. Lassan szívódik be, ápolja a bőrt, mégsem teszi túl zsírossá.

Tipp: A növényből préselt olajból kenjünk a körömágyakra és a töredezett hajvégekre is! Az uborkamagolajhoz hasonlóan a borágófű-esszenciát is bioboltokban érdemes keresni.

Még több szépségápolási tippről olvashattok a Nők Lapja Psziché magazinokban.

Szöveg: D. E.

Fotó: Thinkstock

(honestyforyourskin.co.uk)