Ez a különleges növény nagyon sok életmódjavító tulajdonsággal bír, amelyeket mindenképp érdemes kihasználnunk. Bár az igazi levendulaszezonra még várnunk kell, számos formájában ilyenkor is élvezhetjük a gyógynövény pozitív hatásait.

A levendula legismertebb fajtája az angol (Lavandula angustifolia), amelyet szürkészöld leveleiről a legkönnyebb felismerni, de kedvelt típusai közé tartozik még a spanyol (Lavandula stoechas) és a francia (Lavandula Dentata) változat is, melyek virágai a fehértől a rózsaszínig terjedhetnek. Ősszel vagy tavasszal érdemes kiültetni, és eleinte sok vizet kell adni neki, hogy kellően megerősödhessen. Nem kizárólag a kertünk éke lehet, sokféleképpen fel is használhatjuk. Minden esetben érdemes szem előtt tartani, hogy milyen céllal nyúlunk a növényhez, amelyből készíthetünk például masszázs- és arcápoló olajat, gyógyító mézet és még jó néhány dolgot.

Levendulaolaj, az ezerarcú esszencia

Házi hangulatjavító olaj készítéséhez egy kisebb befőttesüvegre lesz szükségünk. Először beletesszük a megtisztított levendulavirágot, majd annyi olívaolajat öntünk rá, hogy éppen befedje. Két napig hagyjuk világosabb helyen, és naponta kétszer rázzuk fel, végül szűrjük át az egészet, és alaposan nyomkodjuk ki a virágokat! A szűrt olajba ezután újra tegyünk friss virágokat, és ismételjük a folyamatot addig, ameddig el nem érjük a megfelelő illatot! A kész olajat töltsük sötét üvegbe! Nagyszerű lehet egy aromaterápiás masszázshoz, reumás fájdalmak esetén fürdővízbe, és stresszoldó, valamint fejfájás-csillapító halántékbalzsamnak is. Az olaj az alvásban, de bőrproblémáink enyhítésében is a  segítségünkre lehet.

Levendulatea a stresszmentes pillanatokért

Szárított levendulavirágból és a filteres változatból egyaránt nagyon finom nyugtató teát készíthetünk. A forró ital kimondottan lazító és nyugtató hatású. Fontos lefedve áztatni, hogy a levendula zamata megfelelően előjöjjön. Pár perc (2-3) is elég neki, a túl sok áztatástól ugyanis keserű lesz a teánk. Az így elkészült ital kiváló alvászavarok kezelésére, a nyugtalanság leküzdésére, de segít a gyomor- és bélbántalmak enyhítésében is. Természetesen, ha ezek a panaszok huzamosabb ideje fennállnak, fontos felkeresni egy orvost!

Levendulás méz az erős immunrendszerért

Igazi ínyencség és az esti teázás különleges kelléke lehet a levendulás méz. Tegyünk szárított virágot egy kisebb üveg mézbe, és egy héten keresztül hagyjuk benne – némi kevergetéssel segíthetjük az ízek összeérését. Kiváló ízesítő és igazi immunerősítő is, tejjel keverve például ugyanolyan nyugtató italt kapunk, mintha teát készítenénk belőle. Ha egy kis kamillavirágot is teszünk a mézbe, és langyos tejjel keverjük el, igazi ínyencséget kóstolhatunk egy-egy stresszes nap végén.

Illatpárnával a molyok és a kellemetlen szagok ellen

Saját illatpárnát is varrhatunk magunknak egy maroknyi szárított levendula és maradék anyag vagy egy régi zokni felhasználásával. A kis párnát tehetjük a ruháink közé, így távol tartja a molyokat és az egyéb kártevő rovarokat, de rakhatjuk az éjjeliszekrényre vagy a párnánk alá is, hogy nyugodtabban aludjunk.

Illatos fűszernövény nem csak ínyenceknek

A levendulát fűszernövényként is felhasználhatjuk. Keverhetjük süteménybe – például muffinba –, sőt, a házilag előállított provence-i fűszerkeveréket is feldobja a jellegzetes íze. Ha ehető ajándékot készítenénk, mondjuk anyák napjára, nincs más dolgunk, mint vízgőz felett fehér csokoládét olvasztani, majd formába önteni és megszórni a masszát egy kevés levendulavirággal. Isteni desszert lesz belőle.

A kapor jótékony hatásairól és még több növényről, valamint kertészkedéssel kapcsolatos tippekről olvashattok a Nők Lapja Kert és Virág 2018-as számában! A magazint március 1-től keressétek az újságosoknál!

Szöveg: L. J., S. R.

Képek: Unsplash

(gardenista.com)