Mítosz:
Kétóránként be kell kennünk magunkat.
Igazság:
A naptej a fürdéssel és az izzadással lejön a bőrről, ezért néha gyakrabban is szükséges a pótlása. Lehetőség szerint használjunk vízálló naptejet, és kenjük be magunkat minden csobbanás után.
Mítosz:
Csak kenjünk fel a bőrünkre egy kicsit és kész.
Igazság:
A gyorsan és vékony rétegben felvitt krém nem ad igazi védelmet. A legtöbb ember csak a szükséges mennyiség 25%-át keni magára. Használjunk többet, és egyenletesen kenjük a bőrünkre!
Mítosz:
Ha felhős az ég, akkor nincsen szükségünk naptejre.
Igazság:
Attól, hogy a nap a felhők mögé bújt, még van ereje. Az UV sugarak akár 80%-a is átjuthat a felhőkön, ezért borultabb időben is leéghetünk. Használjunk naptejet mindig!
Mítosz:
A fényvédős kozmetikumok teljesen megfelelőek az arcunk védelméhez.
Igazság:
A fényvédős púderek, színezett hidratálók és alapozók nem tartalmaznak olyan magas faktorszámot, hogy megvédjenek a káros napsugaraktól. A jobb védelem érdekében használjunk szélesebb spektrumú – minimum 30-as faktorszámú – kozmetikumokat.
Mítosz:
A napsütötte alapszín megvéd a további leégéstől.
Igazság:
Némi védelmet ugyan jelenthet, ha már korábban szereztünk egy kis barna színt, de nem lesz 100%-ban védett a bőrünk. Barnulás után is ajánlott naptejet használnunk.
Mítosz:
A naptej nem egészséges, és tele van mérgező anyagokkal.
Igazság:
Ha attól félünk, hogy többet ártunk a naptej használatával a szervezetünknek, mint amennyit segítünk, akkor tévedünk.
Mítosz:
Mindig tároljunk a kocsinkban egy doboz naptejet a biztonság kedvéért.
Igazság:
A naptejet nem szabad közvetlenül a napon és állandó forróságban tartani, mert az összetevői sérülhetnek. Tegyük inkább árnyékos és hűvösebb helyre, és vigyük magunkkal a táskánkban, amikor szükséges.
Mítosz:
Amint a partra érünk, kenjük be magunkat.
Igazság:
A legideálisabb, ha 30 perccel a strandolás és a napra fekvés előtt kenjük be magunkat a naptejjel. Ennyi idő szükséges ugyanis ahhoz, hogy a bőrünk felvegye az anyagot, és kialakuljon a védelem.
Mítosz:
Ha ernyőt használunk, nem lesz szükségünk naptejre.
Igazság:
Hasonlóan a felhőkhöz, a napernyők is képesek átereszteni az UV sugarakat, így ugyanúgy fennáll a veszélye a leégésnek.
Mítosz:
A fényvédő spray-k ugyanolyan hatékonyak, mint a krémek.
Igazság:
A spray-k használatával kevésbé tudjuk egyenletesen felvinni a fényvédőt magunkra. Habár a permetezés nagyon kényelmes lehet, nem biztos, hogy minden részt be tudunk fedni ezzel a módszerrel. Ha mégis ezt választjuk, fújjuk előbb a tenyerünkbe és így kenjük fel a testünkre!
Mítosz:
A naptej használata megvéd a bőrráktól.
Igazság:
Az UV sugárzás nagy veszélyforrás a bőrrák kialakulásában, ezért nagyon fontos, hogy mindig használjunk naptejet. De nem csak ebből áll a védelem: a krémen kívül tanácsos kalapot, hosszabb lenge ruhát és napszemüveget is viselni és árnyékos helyen tartózkodni.
Mítosz:
Ha nem vagyunk hajlamosak a leégésre, akkor nem is kell naptejet használnunk.
Igazság:
Igaz, hogy a világosabb bőrű emberek hajlamosabbak a leégésre, de mindenféle bőrtípus esetében kialakulhat bőrrák, ha nem figyelünk oda kellőképpen a védelemre.
Mítosz:
Sok nő allergiás a naptejre.
Igazság:
Kevés embernél jelentkeznek allergiás tünetek a naptejtől. Ha érzékenyebb a bőrünk és esetleg extrán kiszárad a naptej használatától, akkor válasszunk egy másfajta összetételű verziót.
A Nők Lapja Szépség különszámában további szépségápolási témákról olvashattok. A magazint április 19-től keressétek a standokon!
Szöveg: L. J.
Nyitókép: Thinkstock