Amikor a kapcsolat inkább már méreg…
Egy mérgező kapcsolatban a pár tagjai nem támogatják egymást, a konfliktusok fő oka az, hogy az egyik fél megpróbálja aláásni a másik próbálkozásait, a versengés magas fokon jelen van, és a tisztelet és az összetartó erő hiánya dominál. Ha a negatív pillanatok és élmények kerülnek túlsúlyba, akkor joggal érezhetjük, hogy a párkapcsolatunk egyensúlya felborult. Ilyenkor mentálisan, érzelmileg, és olykor fizikailag is károsultakká válhatunk.
A mérgező személyiség
Azok, akik bármilyen síkon kárt okoznak a partnerükben, gyakran tudatalatti indíttatásaikat követik. Ezek az emberek – nők és férfiak egyaránt – maguk is részesei lehettek egy mérgező kapcsolatnak, de az is lehet, hogy nem diagnosztizált mentális betegségben szenvednek. A depresszió, a szorongás, a bipoláris zavar vagy bármilyen korábban szerzett traumatikus élmény előmozdíthatja az ártalmas viselkedési formát. Sok esetben viszont a múltbéli események – szülőkkel való kapcsolat, a rossz élmények, addikciók megjelenése a családban, esetleg fizikai bántalmazás – is okai lehetnek a szélsőséges és romboló magatartásnak. A mérgező kapcsolatok egy érdekes és tökéletlen párosítás eredményei, amiben olyan felek találkoznak, ahol mindkét embernek szüksége van valamire: kontrollra és irányításra, vagy éppen egy szarkasztikus stílusra épülő interakcióra. Sok olyan kapcsolat van, ahol az egyik fél uralkodni és dominálni akar a másik kifejezetten empatikus, irányítható és alkalmazkodó személyiségen. Az állandó megfelelés, a szükségletek feláldozása végül teljesen megváltoztathatja az alárendelt embert és olyan kapcsolatot teremthet, ami nem az egyenlőségre épül.
Árulkodó jelek
A legkomolyabb jele egy mérgező kapcsolatnak az erőszak, a visszaélés vagy bármilyen formájú zaklatás. De sok olyan viszony is létezik, ahol apróbb és finomabb módszerekkel rombolja az egyik fél a másikat. Ha az alábbi pontok közül több is igaz ránk, akkor vizsgáljuk meg a kapcsolatunkat!
- tartós boldogtalanság
- motiválatlanság és az öröm hiánya
- szomorúság, düh és gyakori idegesség
- irigykedés más párok kapcsolatára
- önbecsülés és önbizalom hiánya
- étkezési zavarok, kedvetlenség, depressziós tünetek
- kényelmetlenség érzése a partner környezetében
- a problémák elhallgatása, a párkapcsolati téma terelése társaságban és a család előtt
- bűntudat a saját hobbival való foglalkozás kapcsán (nem a párunkkal foglalkozunk)
- túlzott megfelelés a partner felé, önfeladás
- kívülről jövő tanácsok elutasítása
- realitásérzék elvesztése
Mindig van kiút
Ha felismertük, hogy ártó kapcsolatban élünk, és nem találunk örömöket a párunkkal együtt töltött idő alatt, esetleg fizikai bántalmazás áldozatai is vagyunk, akkor mindenképpen kérjünk segítséget! Beszéljünk őszintén a hozzánk közel álló családtagokkal, egy megbízható baráttal, vagy keressünk fel egy segítő szakembert és kérjük ki a tanácsát! A terápiás kezelések előremozdíthatnak, hiszen támogatással elősegíthetik a kilépést a rossz párkapcsolatból. Fontos visszamenni a probléma gyökeréhez, és ha a bántalmazó fél is beleegyezik, egy komolyabb terápiába ajánlott belevágni. Egy ilyen helyzetben elengedhetetlen, hogy megértsük a hátteret, és ha a párkapcsolatunkat választjuk, akkor maximálisan támogassuk a partnerünket. Ha ez nem megy, akkor legyünk határozottak és lépjünk külön utakra!
Még több párkapcsolati témájú cikket olvashattok a Nők Lapja Psziché magazinokban.
Szöveg: L. J.
Nyitókép: Thinkstock