Burgonya
A burgonyában található keményítő kiválóan enyhíti a napégés okozta fájdalmakat. Egyszerűen vágjunk vékonyra egy nagyobb darabot és helyezzük a szeleteket az érintett területre. Ha még nagyon friss és kellemetlen az égés, akkor turmixoljuk össze a zöldséget, és tegyük fel a pasztát, majd fedjük le egy sima ruhaanyaggal vagy törölközővel.
Aloe Vera
Enyhe égési sérüléseket és duzzanatokat is kezelhetünk az aloe verával, a különleges növény egyik pozitív tulajdonsága ugyanis, hogy felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. Jól járunk, ha a boltokban kapható aloés termékek helyett tartunk otthon egy sajátot. Ha szükségünk van rá, csak vágjunk az egyik levélből, és a benne található gélt vigyük fel – akár naponta többször is – az érintett bőrfelületre.
Szódabikarbóna
A bőr ph értékének helyreállítása segít az irritált bőr megnyugtatásában. Tegyünk egy tálkába szódabikarbónát, adjunk hozzá egy kis vizet, az így kapott pasztába pedig áztassunk bele néhány vattakorongot. Ha megszívták magukat, óvatos mozdulatokkal törölgessük át a bőrünket.
Ecet
Az ecet megannyi jótékony hatással bír, így a háztartáson kívül a napégésre is jó megoldás. Használjunk fehér- vagy almaecetet, akár a fentebb már említett vattakorongos módszerrel, vagy szórófejes üvegcséből permetezzük magunkra. Figyelem, célszerű vízzel is hígítani az ecetet az érzékenyebb bőrűeknek!
Zabpehely
Sokak számára meglepő lehet, de a zabpehely a napégés okozta fájdalmas tünetek enyhítésére is nagyszerű megoldás. Csökkenti a viszketést, gyulladáscsökkentő hatása pedig megnyugtatja a bőrt. Használjuk paszta vagy fürdő formájában! Az elsőhöz őröljünk meg fél bögre zabpelyhet, adjunk hozzá fele ennyi tejet, és néhány kanál mézet, majd hagyjuk 20 percig a bőrünkön. A másik módszer alkalmazásához egy csészényit öntsünk a fürdővizünkbe, és áztassuk magunkat benne szintén 20 percig.
Fekete és zöld tea
A teafilterekben található tannin (más néven csersav) nyugtató hatású és az égési fájdalmakat is enyhíteni képes összetevő. Főzzünk teát nagyjából 5-7 filterből, és miután kihűlt, áztassunk bele egy törölközőt. A kicsavart anyagot tegyük az égett bőrfelületre, és hagyjuk rajta 30 percig. Az arcunkon használjuk a kiázott és kihűlt filtereket.
Kókuszolaj
A kókuszolaj hidratáló hatása mellett képes csökkenteni a gyulladást is. Válasszunk egyszerű, de természetes, hidegen sajtolt kókusz olajat, és egyszerűen kenjük be vele a fájó területeket.
Paradicsom
Jó választás lehet paradicsomszeleteket tenni a napégett bőrre, emellett azzal is jót teszünk magunknak, ha a strandolás előtt elfogyasztunk pár szemet a piros zöldségből, tanulmányok szerint ugyanis ezzel megvédhetjük magunkat az ultraibolya sugárzástól.
Uborka
A hűtött uborkaszeletek segítenek enyhíteni az égető érzést és a viszketést is. Óvatosan dörzsöljük át a sérült felületet a hideg darabokkal, majd hagyjuk rajta őket bőrünkön, amíg fel nem melegednek. Ismételjük többször is!
Tejtermékek
A tejtermékek zsír-, és fehérjetartalma nyugtató hatással bír, és mivel ezek általában hidegek is, remekül hatnak a duzzanatok és az égések enyhítésére. Használjunk gézlapokat vagy maradék anyagokat, és áztassuk be őket hűtött (esetleg jégkockákkal vegyített) tejbe, majd hagyjuk a bőrünkön öt-tíz percig, ha pedig szükséges, ismételjük meg a műveletet. A másik megoldás a tejföl és joghurt lehet, amit egyszerűen pakolásként vigyünk fel és húszpercnyi pihentetés után öblítsük le.
Még több szépség- és bőrápolással kapcsolatos témáról olvashattok a Nők Lapja Szépség különszámunkban!
Szöveg: L. J.
Nyitókép: Thinkstock