Így használhatjátok fel az őszi szezon sztárjait, a szelíd- és a vadgesztenyét

Itt a gesztenyeszezon, ami a mi arcunkra minden évben mosolyt csal. A finomság szelíd változata számos piacon megtalálható, sőt az utcai árusoknál is lecsaphatunk egy-egy gőzölgő, pirított csomagra. Mindezek mellett több előnye is van annak, ha fogyasztjátok, sőt, a vadgesztenyét is többféleképpen felhasználhatjátok.

hétvégi gasztró gesztenye

Imádjuk összegyűjteni a vadgesztenyét az őszi séták alkalmával, a szelídgesztenye pedig elmaradhatatlan nassolnivalója az őszi bekuckózós estéinknek, azonban nemcsak ezért érdemes szót ejteni ezekről az apróságokról. Az ehető verzió tele van E-vitaminnal, antioxidánssal és található benne B1, B2 és B6 vitamin is. Magas ásványi anyag tartalma is kiemeli a gyümölcsök közül, a nátrium, a kálium és a foszfor is nagyobb mennyiségben fellelhető a szelídgesztenyében. Ezek miatt, valamint alacsony zsír- és koleszterinszintje miatt fogyókúrázóknak is ajánlják. Mivel magas a rosttartalma, enyhíti az éhségérzetet, valamint jótékony hatással van a bélműködésre. A vadgesztenye levele is használható, sőt, a termésekből a mosódióhoz hasonló mosószer készíthető.

Így használhatjátok fel a szelídgesztenyét

Sült finomságként

Ha fáradtnak és kimerültnek érzitek magatokat, akkor egyetek egy kis sült szelídgesztenyét! Nagyszerű hatóanyagainak köszönhetően élénkít és energizál.

Liszt formájában

Mivel a teljesen gluténmentes, a belőle készült lisztet és egyéb termékeket is bátran fogyaszthatjátok, ha érzékenyek vagytok a gluténtartalmú ételekre.

Teaként

Használhatjátok a szelídgesztenye levelét is, amiből olyan tea készíthető, amely nyugtatja a nyálkahártyát, oldja a hörghurutot. Ha görcsös köhögési rohamok, esetleg asztma kínoz titeket, akkor is érdemes ezt a módszert alkalmaznotok. 3 dl forró vízzel forrázatok le 1 teáskanálnyi szárított levelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjétek le! Édesítsétek mézzel, és máris fogyaszthatjátok.

Így használhatjátok fel a vadgesztenyét

Hajöblítőként

A vadgesztenye nemcsak kedves figurák készítéséhez jó alapanyag, a hajápolásban is felhasználható: gyönyörűen fényesíti a frizurát és megelőzi a zsírosodást. Készítsetek belőle teafőzetet, majd mosás után alaposan öblítsétek át vele a hajatokat!

Tinktúra formájában

A vadgesztenye kivonata remekül kezeli a sajgó ízületeket, a visszérgyulladást. Ha a tinktúrával masszírozzátok a lábatokat, erősíthetitek a vénákat és az ereket is. Így készíthetitek el a tinktúrát: 100 ml gyógyszertári alkoholhoz keverjetek 2 evőkanálnyi szárított vadgesztenyelevelet, majd légmentesen zárjátok le. Hagyjátok állni 10 napig, ezután pedig szűrjétek le a folyadékot.

Mosószerként

A mosódióhoz hasonlóan a vadgesztenye is alkalmas a ruhák tisztítására. Egy éles késsel negyedeljetek fel 5 gesztenyét, tegyétek mosózsákba, vagy egy, már nem használt zokniba, és már használhatjátok is a mosógép dobjában.

Szöveg: L. J.

Nyitókép: Thinkstock