A „kérlek” és a „köszönöm” szavak ereje
Nem véletlenül kezdjük ezzel a ponttal a sort, hiszen szerintünk alapvető, hogy az apróságok megtanulják ezeket a kifejezési formákat. Valószínűleg ti is nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a gyermekeitek vagy a környezetetekben élő csöppségek érezzék, miért annyira fontosak ezek a szavak.
Segíteni jó!
Érzékeltessétek pár egyszerű példán keresztül, hogy miért is jó és fontos megsegíteni azokat, akik valami miatt rászorulnak erre. Ha van rá lehetőségetek, segítsetek közösen egy idős embernek átkelni a zebrán, netán a cipekedésben.
Középpontban az önkéntes munka
Ha ti is szerettek önkéntes munkát végezni (például szemetet szedni vagy ételt osztani), a legközelebbi alkalommal vigyétek el a gyerekeket is magatokkal! Sokat fognak tanulni belőle.
A hála kifejezése apró üzenetek formájában
Hagyjatok néha egy-egy kedves üzenetet a konyhapulton vagy a hűtőn! Ez nemcsak egy aranyos gesztus, de egy nagyszerű kifejezési mód is a szeretteitek felé, akik ebből a törődést és a szeretet is érezhetik. Ki tudja, lehet, hogy legközelebb ti kaptok egy színes post it-et.
A rosszban is van valami jó
Vannak időszakok, amikor szinte minden elromlik, ami elromolhat. Beszélgessetek ilyenkor sokat a kicsikkel, és próbáljatok olyan dolgokat felsorolni, amik a nehéz pillanatokban is megmaradtak jó és biztos támasznak.
Hálaadás vacsoraidőben…
Fontos, hogy megtanulják értékelni a gyerekek azt, hogy rend van az otthonukban, például úgy, hogy finom vacsora várja őket esténként. Mutassatok példát ebben a szituációban is, többek között ezzel a mondattal: „Köszönöm a vacsorát”. Vagy más esetben: „Köszönöm, hogy ilyen szépen felporszívóztál”.
…és az esti mese után
Az esti mese ellazítja a kicsiket, akik ilyenkor egy teljesen más világba kerülnek és a fantáziájuk segítségével szárnyalnak. Jó idő ez arra is, hogy megkérdezzétek tőlük, mi a legjobb érzés ebben a pillanatban. Aranyos válaszok várhatók.
A dicséret fontossága
Kulcsfontosságú, hogy a legkisebbek is képesek legyenek megdicsérni másokat. Emlékeztessétek őket arra, milyen jó dolog bókot kapni és szorgalmazzátok, hogy bátran éljenek a pozitív elismerés lehetőségével a testvéreikkel, iskolatársaikkal, barátaikkal szemben is.
Hálanapló a legszebb pillanatokért
Nevezzetek ki egy füzetet, és biztassátok arra a gyerekeket, hogy amikor jó dolgok történnek velük, akkor azokat jegyezzék le. Ha valami miatt szomorúak lennének, adjátok a kezükbe a noteszt!
Hálát ajándékba
Közeleg a karácsony, aminél nincs is megfelelőbb alkalom arra, hogy a gyerekek meglepjék például a nagyszüleiket vagy a távolabb élő nagybácsikat, nagynéniket valami aprósággal. Miért ne lehetne ez egy levél, netán egy kedves rajz, amivel kimutathatják a szeretetüket a picik?
Családi lista
Ültessétek egy asztalhoz a famíliát, és egy nagyobb papírra írjátok fel – akár rajzok kíséretében -, hogy melyek azok a dolgok, amikért családi szinten hálásak vagytok. Például: „Hálásak vagyunk, hogy ilyen szép házban élhetünk” vagy „Hálásak vagyunk, hogy együtt lehetünk”. Mivel folytatnátok a sort?
A pozitív látásmód erősítése
Segítsétek elő a gyerekek pozitív látásmódjának kialakulását! Még ha rossz dolog is történt velük aznap, kérdezzétek meg tőlük, hogy mi volt a jó az adott napban. Biztosan eszükbe fog jutni valami, amitől vidámabbak lesznek.
Saját készítésű háladoboz
Kézműveskedjetek kicsit, és készítsetek együtt egy mutatós dobozt, amibe a későbbiekben tegyétek bele azokat a cetlikre felírt, apró hétköznapi eseményeket, amik örömet és hálát váltottak ki a csöppségekből. Ha már tud írni a gyerkőcötök, akkor az ő kézírásával töltsétek meg a kis papírokat!
Miért?
Időnként kérdezzétek meg a kicsiket, hogy miért hálásak a legjobban! Lehet ez egy aktuális, de egy olyan dolog is, amit folyamatosan éreznek. A lényeg, hogy gondolkodásra bírjátok őket.
A szülői minta
A fenti pontok nagyszerű trükkök lehetnek a „hálára nevelésben”, de ami még talán ezeknél is fontosabb, hogy szülőként mutassatok olyan példát, amiből a gyerekek a lehető legközelebbről tapasztalhatják meg, miért is annyira fontos értékelni az élet apró dolgait.
Nyitókép: Thinkstock