Veletek hányszor fordul elő egy nap, hogy úgy érzitek, nem bírjátok tovább a múkuskereket, le kell hajtanotok a fejeteket az íróasztalra, pirosnál az autó kormányára, a konyhapultra vagy éppen a mosógépre? Mit tesztek ezekben a pillanatokban? Elképzeltek egy homokos tengerpartot? Vagy azt vizualizáljátok, hogy a kanapén fekszetek egy könyvvel, amelyet zavartalanul olvastok? Netán a hétvégi családi kirándulás kezd kirajzolódni a fejetekben? Akármire is gondoltok, valószínűleg pár perc elteltével visszatértek a feladatokhoz, amit talán még hatékonyabban is végeztek majd. De előtte arra gondoltok: olyan volt ez a pár perc, mint egy apró utazás…
A köztudatban az álmodozás általában negatív visszhangot kelt. Sokan azt gondolják, álmodozni csak a kamaszlányok szoktak. Teljesen felesleges dolog ez, időpocsékolás és egyáltalán nem lényegre törő tevékenység, hiszen, ha a figyelmünk elterelődik az aktuális teendőkről, akkor hibázhatunk, vagy akár balesetet is okozhatunk (például vezetés közben, gyári munka során vagy otthon a konyhában). De tényleg ennyire ördögtől való elvonulni egy kicsit a saját gondolatainkba? Miért lenne gyerekes dolog befelé összpontosítani és adni magunknak pár percet arra, hogy teljesen egyedül legyünk a terveinkkel, álmainkkal?
A Georgia Institute of Technology munkatársai nemrégiben például pont ezt kezdték el tanulmányozni. Miért álmodozik az ember, vajon ez milyen hatással van a mentális egészségére és egyben produktivitására? Az álmodozás a legtöbb esetben arra szolgál, hogy általa sokkal jobban megismerjük önmagunkat. Befelé irányít, motivál és az agyunk alapműködését is szolgálja. A kutatócsoport a vizsgálatai során számos előnyös következményre bukkant, amelyek mind arra utaltak, hogy érdemes álmodozni.
16 ok, amiért az álmodozás a mentális és lelki egészségünk szempontjából is fontos:
- „Unaloműző” tevékenység, ami idővel konkrét tettekre sarkall
- Segít a döntések meghozatalában, hiszen összetett gondolkodásra ösztönöz
- Növeli a produktivitásunkat, javítja a teljesítményünket
- Pozitívan hat az érzelmeinkre
- Rövid és kellemes, ezért felvidít
- Az éjszakai álmokkal szemben az álmodozásainkat irányíthatjuk
- Segítségünkre lehet a feszültségoldásban
- Mentális szünetet ad egy nehéz munkanap során is
- Képes javítani a koncentrációnkat, ugyanakkor frissíti és edzi is az elmét
- Empatikusabbá tesz, vagyis segíthet megérteni más embereket
- Egészségesebbé tesz, hiszen csökkenti bennünk a stresszt és közelebb hoz önmagunkhoz
- Felkészültebbé tesz a jövőbeli események kapcsán, köszönhetően a különféle forgatókönyvek felvázolásának
- Jobban aludhatunk, ha álmodozunk, feltéve, hogy nem túl komoly és összetett gondolatokkal bombázzuk estefelé az agyunkat
- Javítja a problémamegoldó képességünket, ezáltal pedig a céljaink elérését is elősegíti
- Boldogságérzést ad, így pozitívabbá és optimistábbá tesz
- Képes fejleszteni a kreativitásunkat, ami minden élethelyzetben jól jöhet
Az álmodozás tehát olyan, mint egy mini vakáció, amin a hétköznapokban, akár a munkavégzés közben is részt vehettek. Engedjetek meg magatoknak pár kellemes és relaxáló percet, a hasznotokra válhat!
Nyitókép: Getty Images